Ana Sayfa ESENLER Mümin Turan’dan ”Emeklilikte Yaşa Takılanlar” İle İlgili Önemli Detaylar

Mümin Turan’dan ”Emeklilikte Yaşa Takılanlar” İle İlgili Önemli Detaylar

Okunma Sayısı 1431
0

Cumhurbaşkanımızın emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili söylediği açıklamalarını algı yöntemi ile başka yöne çekmek isteyen bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’  ‘’750 milyar Cumhurbaşkanlığı Sarayının kaç günlük masrafı diyerek’’ sırf muhalefet olacağım diyerek saçmalayanlar var.

Sn. Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamada  ‘’Yıllık 26 Milyar Türk Lirası,                  Toplam da dolaylı olarak da 750 Milyar Türk Lirasıdır diyerek açıklama yapmıştır.  Ben hesap Uzmanı değilim, birileri kadar da hesaptan anlamam.!                             Basit bir hesap ile emekliliği yaşa takılan yaklaşık 1.3 Milyon kişi olduğunu          var sayarsak ve 1.500 TL Maaş bağlandığını düşünürsek eğer 1 Milyar 950 Milyon TL yani Aylık, 23 Milyar Dört Yüz Milyon TL Yıllık olmak üzere maliyet olur.! Peki,750 Milyar TL nasıl bulundu?

1- Emekli olanlar; yürürlükteki kanuna göre kalan sürelerini ödemeyecekleri için

Aylık kişi başı en az 750 TL ve üzeri Devlete gelir eksikliği olacak

2- Yaş Engeline 2 ile 8 yıl gibi takılıp da Emekli olmuş olanlar; hak kaybından dolayı mahkemeye müracat ederek, aradaki hak edişlerini isteyeceklerdir.                      Çünkü: 2 ila 8 yıl arasında değişen hak kaybını emsal gösterip dava konusu edecekler.

3- Yasa geriye dönük işleyeceği için milyonlarca kişi aynı anda iş mahkemelerinde dava açıp yıllarca sürecek dava yoğunluğuna sebep olacaklardır.

Ben de 8 yıl yaş engeline takılmış biri olarak, kesinlikle yaş engelinin değişmesini  doğru bulmuyorum.

Ayrıca yaş engeli 1999 yılında, IMF talimatı ile ANASOL-D Hükümeti ve Dönemin    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar OKUYAN tarafından, 4447 sayılı Kanun    olarak 25.08.1999 tarihinde yasalaşmış olarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca maalesef çalışanlar; ANASOL-D Hükümeti tarafından, “kazanılmış hakları” geri                      alınmak suretiyle ikinci bir deprem yaşamışlardır. Emeklilikte Yaşa Takılmanın tek müsebbibi: O dönemin ANASOL-D Hükümeti ve Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyandır.

Devlet tek taraflı olarak anlaşmayı Fesih etmiştir.Cumhurbaşkanlığı Sarayı harcamaları; Sayıştay Raporuna göre 2017 yıllık gideri 658 Milyon TL, 10 Sene de 6.58 Milyar, 750 Milyara ulaşmak için daha 113 yıl var! Gün, ay,yıl değil, 1 ASIR’ ı geçkin bir süreyi birkaç gün diyerek nasıl hesaplıyorlarsa!

2 YIL MİLLETVEKİLİ EMEKLİLİK ŞARTLARI

 

Bir diğer yanlış bilinen ve hesaplanan Milletvekillerinin 2 yıl Vekillik yaptıktan sonra  hemen emekli olacakları hususunda! Milletvekilleri de; Memur ve Çalışan gibi aynı şekilde Ay, Gün ve Yaş şartlarına tabidirler.

Bu şartları taşımayan bir Milletvekilinin 2 Yıl gibi bir süreyle emekli olmasına olanak tanıyan bir yasa yoktur. 5434/31, 5510/4, 506/20 ilgili Maddelere istinaden Milletvekili olmadan önce serbest olarak çalışmasını ve veya memuriyetini belgelemesi halinde geriye Dönük 15 yıl 5400 gün borçlanıp yaş ve 2 yıl Vekilliğiyle birlikte 6120 günü tamamlayıp Milletvekilliğinden emekli olabiliyorlar.

Örnek: 1972 Doğumlu Bayan 04.04.1986 yılında 1 yıl çalışıp işini bırakmışsa ve daha sonra evlenip hiçbir yer de çalışmamışsa, 5075 gün prim,20 yıl ve 42 yaş şartına tabidir.

Ayrıca 1 Yıl çalışmayı 5075 prim gününe tamamlamak için sadece çalışmak ve Süresinde Doğum borçlanması yaparak hizmet gün satın alabilir.

Aynı bayan 1 yıl çalışıp işi bırakmış olursa ve evlenirse, aradan 25 sene geçtikten sonra Milletvekili olmalı ve 2 yıl milletvekilliği yapmış olmalı, geriye dönük 15 yıl hizmet günü satın alıp 18 Prim yılı ödemiş olarak hemen emekli olur.

 

Milletvekillerine 2 yıl şartının en önemli katkısı: a) 15 Sene geriye dönük borçlanabilmeleri b) Emeklilik Maaş bağlama katsayısının yüksek olması.              24 Yaşında bayan bir Milletvekili, geriye dönük 15 yıl hizmet borçlanması, yaşı itibarıyla mümkün olmadığı için bu vekilimiz; her çalışan Bayan gibi emeklilik hakkını kazanacaktır.

Çalışan Herkesin, Hak Ettiği Emekliliği Kazanması Dileğiyle…                          

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen adınızı giriniz